יצאנו לדרך…

כיצד מתחילים?

את המידע הכללי שמועיל לכולם אני משתפת, וגם ממשיכה לפרסם באופן שבועי בחינם כאן באתר שלי, ואני מזמינה אתכם מכל הלב – להירשם לרשימת התפוצה ולעקוב.

כאשר אתם פונים אלי לייעוץ, להדרכה או לטיפול, אני נותנת לכם מענה ייחודי, מענה אישי. מענה המבוסס על כך שאני קוראת את החומרים שאתם שולחים, ומקשיבה למידע שאתם בוחרים להעביר לי. 



סיום הטיפול / ההדרכה

׳אנחנו מתחילים טיפול על מנת לסיים אותו׳, כך אמר לי אחד המדריכים בתחילת דרכי כמטפלת, וזה נכון. גם בטיפולים ארוכים מאוד, בהם מטרה רודפת מטרה, המחשבה על סיום התהליך הופכת כל פגישה ליחידת זמן עצמאית בה ניתן להגדיר מה התאפשר, וכל מספר פגישות מהוות רצף משמעותי שלאחריו ניתן לשאול שוב- האם זהו זמן לסיים או שנרצה להיות עדים לתהליך שינוי נוסף? 

מהו טיפול/הדרכה מוצלחים בעיניי

כמטפלת התפתחותית, אני תמיד עושה את המיטב לעודד ולהזמין תקשורת קשובה ומתחשבת, תפקודי שפה גבוהים, וחשיבה רציונלית. יחד עם זה, הצעדים המשמעותיים ביותר בהתפתחות מתרחשים דוקא כאשר נותנים זמן ומקום לחוויה הגופנית ולחוויה הרגשית. פגישה מוצלחת תהיה מאופיינת עבורי במעבר בין צדדי המשולש / הרמות במשולש לפי מודל מימדי התקשורת. המעבר יבטא תהליך של שינוי עמוק ומשמעותי, תהליך של הפנמה והזדמנות לתובנות חדשות.

כיצד מזהים התקדמות בטיפול

בטיפול במבוגרים, שאלה חשובה היא ׳מה התאפשר עבורך במהלך השבוע׳?. לפי הצורך ניתן להעלות את תדירות המפגשים, או לצמצם על מנת לאפשר הכללה.

בטיפול בילדים, מפגשים עם ההורים (ללא נוכחות הילד) מהווים חלק מהותי מתוך הטיפול, הואיל והם מאפשרים ״לשמור את האצבע על הדופק״. כמטפלת, המפגש מאפשר לי לשמוע כיצד נראה הטיפול והתהליך מהצד של ההורה, מאפשר לי לדייק את ההבנה שלי את הילד, ולהתאים את המטרות לפי הרגשות והתפקוד במהלך השבוע בבית. אין תחליף לאינטואיציה הורית.

ההורים, נתרמים במפגשים אלה מהסבר מפורט של ההתבוננות המקצועית שלי על ילדם, הם משתפים בכוחות שלו ובאתגרים שלו, ומקבלים ממני חוות דעת, רעיונות ועזרה כפי שאני יכולה.

מה עושים בטיפול

פשוט מקיימים אינטראקציה. אם מדובר בילדים, האינטראקציה האופיינית היא משחק. כאשר מדובר במבוגרים, האינטראקציה האופיינית היא שיחה, מעט הומור, ותמיד מותר גם לשחק.

במידה שמדובר בנושאים טראומטיים, ניתן לשחרר בשלבים את האנרגיה שהם מפעילים בפיזיולוגיה  שלנו, באמצעות תשומת לב לתחושות בגוף, כגון כיווץ או נימול, עד שהתחושה פשוט משתנה או שעולה תוכן המאפשר תהליך שינוי. הטיפול הוא אינו טיפול פסיכולוגי, אלא טיפול בתכנים הטראומטיים הוא בהתאם לשיטת ה-SE.

הפגישה הראשונה

הפגישה הראשונה לאחר מילוי הטפסים ושליחת הדוחות הקודמים מטרתה לבסס תחושה של ביטחון ואמון, בעיקר בזכות זמן, סבלנות והיכרות בקצב המדוייק עבורכם ככל הניתן. אם מדובר בטיפול של ילד, הפגישה הראשונה תהיה עם ההורים בלבד ללא הילד, על מנת שאכיר אותו מבעד לעיניי ההורים. כך, הפגישות עם הילד משמעותית יותר אפקטיביות, כבר מהפגישה הראשונה.

הדרכות, פגישות ייעוץ, סדנאות וטיפולים

שאלות נפוצות

מה מיוחד בהדרכות לפי מימדי התקשורת?

בהדרכות אלה עובדים ״יותר לאט ויותר מהר״. מחד, כאשר עולה תוכן מאתגר, מבהיל או מציף, משתהים רגע, ומאפשרים לשינוי להתרחש (ממתינים לשינוי פזיולוגי או לרגש שיעלה ויבוא לידי ביטוי), ומאידך, עובדים מהר יותר. אין צורך בדיווח הנרטיב או בכל פרטי תיאור המקרה. המוקד הוא תמיד בשלושת המימדים- שינוי פזיולוגי ברמות הסטרס, התייחסות רגשית המאפשרת חמלה עצמית וחמלה כלפי האחר ואינטגרציה ובהירות ברמה המחשבתית- הבנה טובה יותר מה השאיפה שלנו עבור המטופל, ומה השלב הראשון האפשרי בכיוון הרצוי.

האם ההדרכה מתאימה גם למרפאים בעיסוק ולמקצועות נוספים?

כן בהחלט. ההדרכה ממוקדת ביכולת שלנו כמטפלים לשמור על ויסות עצמי, לעבוד עם הורים ואנשי צוות נוספים, והיכולת לבחור את מטרת הטיפול באופן יצירתי ואינטואיטיבי, כפי שנדרש בעבודה עם משפחות מורכבות. ההדרכה נותנת מקום לשפה התפתחותית ולשפה פסיכודינמית.

 

 

האם ניתן להתרשם ממימדי התקשורת תוך פגישה בודדת?

בהחלט כן! השיטה נשענת על רמזים תקשורתיים שמווסתים את הפיזיולוגיה ברגע האמת, נותנים תחושה של ביטחון מספק, וניתן ללמוד אותם ולחוש אותם. אין צורך להשקיע זמן רב בהיכרות וביצירת קשר לפני שמתחילים לתת מענה התואם את המטרה. 

מדוע חשוב ללמוד את מימדי התקשורת?

כי הם מאפשרים ליצור במהירות קשר של אמון, ולהחזיר בכל פעם למישור של אמון וביטחון גם את האנשים אצלהם המסוגלות הזו מאותגרת מאוד. הם מאפשרים למקד מטרות טיפול מתוך יצירתיות ואינטואיציה ולהבין את תהליכי הויסות, הלמידה וההפנמה אצל מטופלים.

מדוע עלויות של מפגשים טיפוליים גבוהות בדרך כלל?

כל מטפל מתחיל תהליך טיפולי מתוך רצון כנה ושלם לעזור. הסכום שמשלמים עבור פגישה טיפולית, לאחר שמפחיתים הוצאות מיסים (קרוב לחצי הסכום), והוצאות קליניקה, ביטוח, הדרכה ועוד, זהו הסכום המינימלי שמאפשר לאותו מטפל להמשיך להיות נוכח עבורכם כל שבוע מחדש (אחרת יהיה עליו לעצור את הטיפול ולעבוד במקום עבודה אחר), או הסכום שמשקף את הידע והמיומנות העומדים מאחורי הזמן המוקדש לכם. זכרו שכל מטופל מחזיק מקום הלב של המופל, הרב מעבר לזמן הפגישה.

האם כדאי לי לפנות למטפל רגשי?

ראשית, כל אדם ייתרם מהדרכה רגשית או מטיפול רגשי, ולכן זה מומלץ. יחד עם זה, ישנם מצבים בהם טיפול רגשי אינו מספיק על מנת לשפר תפקוד (בייחוד לא תוך זמן קצר). לעומת זאת, בעבודה המושתתת על מימדי התקשורת, יש התייחסות שוטפת להיבטים הרגשיים הקשורים ישירות לאתגר התפקדי, או למקרה לגביו יש רצון להתייעץ.

לאחר שיפור התפקוד השפתי או התקשורתי, ולעיתים במקביל, ניתן להיסחף גם טיפול רגשי ולהירתם ממנו יותר בזכות השיפור בשפה/תקשורת.

האם טיפול והדרכה מרחוק (טיפולי אונליין) הם טובים כמו מפגשים פנים אל פנים?

לטיפולים מקוונים יש יתרונות וחסרונות, כמו לכל כלי אחר, אבל הם בהחלט מהווים מפגש. מפגש אשר בהחלט מאפשר קשר ואינטימיות, יחד עם הנגשה מרחוק, ועם חיבוק וירטואלי. מומלץ לנסות ולחוש את מידת ההתאמה.

מה השיטה לא מספקת?

זהו לא פרוטוקול עבודה לתחום טיפול מסויים, אלא צורה של חשיבה והתייחסות המתאימה לכל עבודה טיפולית. השיטה מאפשרת לווסת את הפיזיולוגיה שלנו ולהישען על האינטואיציה שלנו לצורך מענה מותאם ועבודה יצירתית.

אני מטפל/ת ותיק/ה ומנוסה, אני זקוק/ה להדרכה?

כל אדם שעובד עם אנשים באופן אינטנסיבי זקוק להדרכה. כולנו באופן טבעי נוהגים לצבור מתחים, בייחוד כאשר אנו עובדים עם אנשים, ועוד יותר – כאשר אנחנו בעמדה אחראית על אנשים. המתחים האלה מקשים על היכולת שלנו להתבונן באינטראקציה באופן נייטרלי, ובאדם שמולינו באופן אמפתי, מצמצמים את החשיבה היצירתית שלנו. 

בהדרכה נאפשר למצח הטבעי להשתחרר, נשקם את האמפתיה, ונאפשר לתודעה לפעול באופן אינטואיטיבי ויצירתי.

 

אשמח לענות על שאלות נוספות

מה תרצו לדעת על מימדי התקשורת, ועל המפגשים?

מעורר סקרנות, נכון?

בואו נדבר

אשמח לענות על כל שאלה, לספר יותר או לתת דוגמאות ורעיונות מתוך הקליניקה.

טל׳: 052-7480890

לפעמים פשוט יותר לכתוב במייל:

 marina@clinait.co.il

ואפשר גם...

ליצור קשר

סגור תפריט
×
×

סל קניות